با ما همراه باشید

روانشناسی

چرا سالمندان دچار افسردگی میشوند؟

افسردگی در هر سنی بروز می دهد. پیر و جوان هم نمیشناسد! اما باید بدانید که سالمندان، بطور فزاینده تری در معرض ابتلا به این اختلال روحی هستند. بسیاری از افراد بر این باورند که افسردگی سالمندان امری طبیعی بوده ، اما لازم به ذکر است که سالمندان نیز مانند هر شخص دیگری باید تحت درمان قرار گیرند. افسردگی بالینی در سالمندان شیوع دارد، اما نباید تصور کرد بروز این عارضه در سالمندی طبیعی است.

علائم افسردگی در سالمندان به تمام شئون زندگی تسری می‌یابند و بر انرژی، اشتها، خواب، علاقه به کار، سرگرمی و روابط اجتماعی آنها تأثیر می‌گذارد. بااین‌حال، برای سر‌حال‌بودن، شادابی و بهبود کیفیت زندگی در دوران سالمندی روش‌های فراوانی در دسترس است. در این مقاله با نشانه های افسردگی در سالمندان و راه‌های مقابله با آن‌ها آشنا می‌شوید.

علائم و نشانه‌های افسردگی در سالمندان

برای تشخیص افسردگی کهن‌سالی باید علائم و نشانه‌های آن را شناخت. علائم هشدار‌دهنده شامل این موارد هستند:

 • غم یا احساس یأس؛
 • از‌دست‌دادن حس ارزشمند‌بودن (نگرانی از سر‌بار‌دیگران‌بودن، احساس بی‌ارزش‌بودن یا نفرت از خود)؛
 • درد‌ها و رنج‌های غیر‌قابل‌توضیح یا تشدید‌شده؛
 • از‌دست‌دادن علاقه به فعالیت‌های اجتماعی و سرگرمی‌ها؛
 • کند‌شدنِ آهنگ صحبت‌کردن یا حرکت‌کردن؛
 • کاهش وزن یا اشتها؛
 • افزایش مصرف دخانیات و مشروبات الکلی؛
 • احساس نا‌توانی یا نا‌امیدی؛
 • فکر‌کردنِ دائمی به مرگ یا خود‌کشی؛
 • بی انگیزگی و کاهش انرژی؛
 • مشکلات حافظه؛
 • اختلالات خواب (دشواری در به‌خواب‌رفتن یا خوابیدن یا خواب آلودگی در طول روز)؛
 • بی‌توجهی به مراقبت‌های شخصی (حذف برخی وعده‌های غذایی، فراموش‌کردن زمان مصرف دارو‌ها، اهمیت‌ندادن به بهداشت فردی).

دلایل افسردگی در سالمندان

با پا‌به‌سن‌گذاشتن دگرگونی‌هایی عظیم در زندگی ما روی می‌دهد. این تغییرات می‌توانند احتمال افسردگی را افزایش دهند و شامل موارد زیر هستند:

۱. مشکلات سلامت

بیماری ها یا معلولیت، درد‌های مزمن یا شدید، کاهش توانایی‌های شناختی، تخریب شکلِ بدن به‌علت جراحی یا مریضی و… می‌توانند در بروز افسردگی مؤثر باشند.

۲. تنهایی و انزوا

عواملی مانند تنها زندگی کردن، کاهش تدریجی تعاملات اجتماعی در پی مرگ یا جا‌به‌جا‌شدن دوستان و آشنایان، کاهش تحرک به‌علت مریضی یا از‌دست‌دادن امکان رانندگی می‌توانند منجر به افسردگی شوند.

۳. کاهش احساس سودمندی

بازنشستگی می‌تواند با از‌دست‌دادن حس هویت،‌ شأن اجتماعی، اعتماد‌ به نفس و امنیت اقتصادی همراه باشد و خطر بروز افسردگی را افزایش دهد. ایجاد محدودیت‌های جسمی برای انجام‌دادن فعالیت‌های مورد‌علاقه نیز در کاهش حس سودمندی مؤثر است.

۴. ترس‌ها

شامل ترس از مرگ یا مردن و همچنین اضطراب درمورد مشکلات مالی یا بیماری‌ها.

۵. از دست دادن عزیزان

مرگ دوستان، اعضای خانواده، همسر و شریک زندگی و… از دلایل عمدهٔ افسردگی در سالمندان است.

6. ایجاد فاصله سنی با اعضای خانواده

با گذشت زمان و فاصله زیاد بین آنها و سایر اعضای خانواده، به طبع نحوه ارتباط شان نیز تغییر کرده و درواقع، جوان تر ها و بچه ها، کمتر سعی میکنند با سالمندان ارتباط برقرار کنند که همین عامل، بسیار غم انگیز بوده و باعث افسردگی می گردد.


چگونه به سالمندان افسرده کمک کنیم؟

ذات افسردگی به گونه‌ای‌ست که امکانِ کمک‌خواستن را از فرد افسرده سلب و انرژی و اعتماد‌به‌نفس او را تضعیف می‌کند. سالمندانِ افسرده در دورانی زیسته‌اند که مردم نگرشی بسیار منفی به بیماری های روانی داشته‌اند. این افراد، به‌ویژه اگر افسردگی را یک بیماری ندانند، آن‌قدر مغرور یا شرمسارند که بعید است از کسی کمک بخواهند. آنها همچنین دوست ندارند باری بر دوش اعضای خانواده باشند.

اگر یکی از عزیزانِ سالمند‌تان با افسردگی دست‌به‌گریبان است، می‌توانید با حمایت عاطفی کمک حال او باشید. با شوق و همدلی به صحبت‌های او گوش دهید. لازم نیست برای حل مشکل کار خاصی انجام دهید. همین که کنار او باشید و به حرف‌هایش گوش دهید بزرگ‌ترین حمایت است. از ابراز احساسات او انتقاد نکنید اما به واقعیت‌ها اشاره کنید و به او امید دهید. شاید هم او را مجاب کردید از متخصصان کمک بگیرد. به او کمک کنید پزشک خوبی پیدا کند، برایش وقت ملاقات بگیرید و به او یقین بدهید که کار درستی انجام می‌دهد.

فعالیت‌های اجتماعی منظمی برای آنها تدارک ببینید

دور‌همی‌های گروهی، دید‌و‌بازدید اقوام و دوستان و سرزدن به اجتماعات سالمندان روش‌های مناسبی برای مبارزه با انزوا و تنهایی هستند. اگر عزیز سالمند‌تان با این برنامه‌ها مخالفت کرد، بامهربانی او را مجاب کنید. مطمئن باشید سالمندانی که در جمع هستند حال‌و‌هوای بهتری دارند.

رژیم غذایی سالمی برای آنها تنظیم کنید

رژیم غذایی ضعیف افسردگی را تشدید می‌کند. اطمینان پیدا کنید عزیزان سالمند‌تان در تمام وعده‌ها غذا‌های سالم به‌همراهِ مقادیر زیادی میوه، سبزی، حبوبات و مقادیری پروتئین مصرف می‌کنند.

به عزیزان‌تان برای پیگیری برنامه‌های درمانی انگیزه دهید

اگر درمان افسردگی در ابتدای راه قطع شود،‌ علائم آن باز‌می‌گردند. به سالمندان کمک کنید درمان خود را ادامه دهند. اگر روش درمانی خاصی جواب نداد،‌ شیوه‌های جایگزین پیدا کنید.

مراقب نشانه‌های هشدار‌دهندهٔ خود‌کشی باشید

اگر احساس کردید عزیز‌ِ سالمندی به خودکشی فکر می‌کند، ‌بلا‌فاصله از متخصصان کمک بگیرید.

ادامه مطلب

پیشنهادی ها

آموزش زبان انگلیسی